ΑΥΤΟ-ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ
Σχολικής Μονάδας

ΣΧΕΔΙΑ ΔΡΑΣΗΣ

Σχέδιο Δράσης: Σχολική παραβατικότητα στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ο ρόλος του σχολείου και της οικογένειας
Άξονας: Σχέσεις σχολείου - οικογένειας
Συντονιστής Δράσης: ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ

Στόχος Βελτίωσης: Σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του κάθε παιδιού διαδραματίζει η οικογένεια και καθώς το παιδί μεγαλώνει και φοιτά στο σχολείο τότε σημαντική επιρροή ασκεί και το σχολικό περιβάλλον, αλλά και άλλα πλαίσια στα οποία συμμετέχει. Είναι κατανοητό λοιπόν, ότι όταν εντοπίζονται παθολογικές συμπεριφορές στο περιβάλλον αυτό έχει αντίκτυπο και στο παιδί.

Η συνεργασία σχολείου και οικογένειας είναι καίριας σημασίας, καθώς μπορεί να λειτουργήσει καταλυτικά στην έγκαιρη αντιμετώπιση και πρόληψη του φαινομένου του Bullying (σχολικός εκφοβισμός).

Σχέδιο Δράσης: Συμμετοχή μαθητών διαφόρων τάξεων σε εκπαιδευτικά προγράμματα και διδακτικές επισκέψεις.
Άξονας: Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση
Συντονιστής Δράσης: ΝΗΜΑ ΔΙΟΝΥΣΙΑ

Στόχος Βελτίωσης: Εφαρμογή βιωματικών πρακτικών για τον εμπλουτισμό της διδασκαλίας στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος

Σχέδιο Δράσης: Ενημέρωση και προετοιμασία των μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος σπουδών.
Άξονας: Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση
Συντονιστής Δράσης: ΝΗΜΑ ΔΙΟΝΥΣΙΑ

Στόχος Βελτίωσης: Ενθάρρυνση των μαθητών να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς και διοργανώσεις. Ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ μαθητών. Αλληλεπίδραση με μαθητές άλλων Γυμνασίων.