ΧΟΡΩΔΙΑ

Στο σχολείο μας λειτουργεί τμήμα Χορωδίας, που απαρτίζεται από μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου, αρχάριους και προχωρημένους. Όλοι μαζί, υπό την καθοδήγηση του καθηγητή τους, εκπαιδεύονται στην από κοινού εκτέλεση μουσικών κομματιών και στην από κοινού οργάνωση συναυλιών και εκδηλώσεων.

Η μεγάλη σημασία όμως της ύπαρξης του συνόλου αυτού για τους μαθητές είναι η εκμάθηση τρόπων και κανόνων αγαστής συνεργασίας μεταξύ παιδιών με ποικίλους χαρακτήρες, με διαφορετικές αντιλήψεις και διαφορετικό επίπεδο μουσικών γνώσεων, με κοινό στόχο την καλλιέργεια των δεξιοτήτων τους και συνάμα την ανάπτυξη της συνεργατικής μάθησης. Η ανάγκη και η σημασία της αλληλοσυμπλήρωσης, της αμοιβαίας εκτίμησης και της καλής διάθεσης για συνεργασία είναι αδιαμφισβήτητη για την πρόοδο του πολιτισμού και των τεχνών που τόσο μας απασχολεί ως Σχολείο.

Η ίδρυση του Μουσικού Συνόλου έγινε το Φθινόπωρο του 2023 υπό τη διεύθυνση του καθηγητή Μουσικής και Διευθυντή του σχολείου κ. Κωνσταντίνου Ταμβάκη ο οποίος συνεχίζει να διευθύνει τη χορωδία μέχρι και σήμερα.

Εκδηλώσεις και δράσεις στις οποίες συμμετείχε η χορωδία:

Εκδήλωση01